kontakty |reference | fotogalerie | novinky | ceny

 

menu

 

Nejčastější otázky rodičů

Kdy je nutná fyzioterapie kojence?

Obecně je indikací k terapii jakákoli asymetrie, tedy predilekce hlavičky, šikmá pánev, úklon trupu, asymetrická opora o lokty v poloze na bříšku, nákrok jen jednou nožičkou apod. Dále to je opoždění ve vývoji. Zde můžeme tolerovat mírné odchylky v individuálním rozmezí 2-3 týdnů. Potřeba cvičit je také když se vyskytnou odchylky, které by se neměly objevit vůbec. Je to např. rozestup břišních svalů, tzv.diastáza, nadměrné roznožení v kyčlích, záklon hlavičky a trupu atd.


Proč se našemu dítěti nelíbí ležet na bříšku?

Děti jsou často plačtivé v poloze na bříšku, pokud tuto polohu nezvládají. To znamená, pokud nemají dobře vytvořenou oporu o lokty. Takové děti jsou v záklonu, neopírají se o ruce, zvedají pánev a podsouvají nožičky pod sebe. Vytvoření dobré opory o lokty do 3. měsíce věku je z hlediska vývoje zásadní. Dojde ke svalovému propojení ramínek s trupem a pánví a díky této souhře se může dítě později dostat například do pozice na čtyři a lézt.


Pediatr mi řekl, že není potřeba cvičit, proč je to důležité?

Naší specializací je, že sledujeme pohybový vývoj komplexně podle spontánní hybnosti dítěte a to i v detailech. Znalostí vývojové kineziologie tak jak ji popsal Prof. Vojta a dále podrobně rozvíjí Doc. Kolář, lze najít odchylky, které se řadí běžně mezi "normu", protože nejsou obecně známy. Právě touto cestou ale lze ve velmi raném věku předcházet pozdějším potížím, které běžně trápí většinu populace. V tomto věku lze ovlivnit např. pozdější bolesti zad, výhřez ploténky, bolesti hlavy, bolesti kolen, skoliotické držení těla apod.


Je dobré cvičit, když nejsou kyčle v pořádku, nebo stačí jen široké balení?

Pokud lékař na ultrazvuku odhalí špatné postavení kyčlí, předepíše vám buď široké balení, nebo tzv. abdukční peřinku. Ta způsobí to, že hlavice stehenních kostí jsou tlačeny do kloubních jamek a tím se podporuje správný kostěný vývoj. Je to ovšem na úkor svalového vývoje. Koordinovaná práce svalů okolo kyčle také působí tlak hlavice do jamky a formuje i kostní strukturu. Proto je dobré funkci svalů neopomíjet a cvičit i v tomto případě. Nejen ve fyzioterapii platí, že funkce (svalů) tvoří orgán (zde strukturu - kost a kloub).


Je dobré dítěti pořídit chodítko?

Chodítka a všechny pomůcky, které dítěti umožňují chodit v době, kdy ještě samo nechodí, nejsou vhodné. Dítě má začít chodit až v době, kdy je na to připravené. Nejprve se musí umět samo postavovat u opory, obcházet podél nábytku a až pak se postupně otáčí do prostoru. Tento postup zajistí, že je vytvořena dostatečná stabilita a zpevnění kloubů.


Jaká je výhoda cvičení v kojeneckém věku oproti cvičení později?

Výhodou je, že v prvním roce života lze nejlépe ovlivnit práci svalů v souhře. Doporučujeme jít na 1. vyšetření k fyzioterapeutovi již ve 4–6 týdnech věku, kdy ještě nedošlo k fixaci špatných nebo nevýhodných pohybových stereotypů. Čím později s fyzioterapií začneme, tím hůře se nežádoucí koordinace odbourává a dítě si tyto návyky pak sebou nese celý život.


Doporučujete plavání kojenců?

Plavání obecně rozvíjí pohybové dovednosti dítěte. Pro dítě, jehož pohybový vývoj je jak po stránce kvantitativní, tak především kvalitativní v pořádku, můžeme plavání doporučit. Pro optimální vývoj ale dítě potřebuje pevnou podložku, o kterou se může opřít a díky tomu se může vzpřimovat a dostávat do vyšších poloh. Pokud tedy pohybový vývoj neprobíhá optimálně, především pokud není dobrá opora o lokty v poloze na bříšku, plavání nedoporučujeme. Podporuje pak spíše záklon trupu a nežádoucí převahu šíjových a zádových svalů nad svaly břišními a na přední straně krku. Tato svalová nerovnováha je právě jedním z nejčastějších problémů v pohybovém vývoji dítěte.


Má význam přijít s dítětem v 8. měsíci věku?

Význam to určitě má. Ještě i v tomto věku se dá leccos ovlivnit. Cvičení nemusí mít takový efekt, jako kdybychom začali dřív, ale záleží to na individuálním nálezu děťátka a na přístupu k němu.


Mám otáčet dítěti hlavičku doleva, když se dívá jen doprava?

Pokud má dítě tzv. predilekci, tedy, že upřednostňuje otočení hlavičky na jednu stranu, je dobré ho motivovat k otočení na druhou stranu. Tzn. nastavovat obličej, dávat mu hračky z této strany, otočit postýlku tak, aby se díval do prostoru. To ale často nestačí a je potřeba cvičit cíleně, tedy cíleně zaktivovat svaly na krku a často i svaly břišní. Predilekce je normální do konce 1. měsíce, pak už by neměla být. Predilekce je jednou z častých příčin vyvíjející se asymetrie trupu a páteře.


Co to znamená, když má naše dítě paradoxní dýchání?

Paradoxní dýchání je u dětí fyziologické do 4 týdnů života. Je dáno poddajností hrudníčku a nevyzrálou koordinací břišních svalů a bránice, které jsou v tomto věku ještě fyziologické. Při nádechu bránice táhne za své úpony na žebrech, proto se žebra při nádechu vtahují. Po 4. týdnu vstupují břišní svaly do funkce, fixují hrudníček a nedovolí bránici vtahovat žebra dovnitř. Bránice pak tedy může lépe pracovat ve své dechové funkci. Dítě s paradoxním dýcháním často chrčí a je více unaveno‚ ‘méně toho udýchá‘. Můžeme si jej představit jako pohyb břicha a hrudníku při škytavce. Tento model dýchání by neměl být určitě přítomen u dětí od 3. měsíce.


Naše holčička od mala dělá sklapovačky, je to dobře, posiluje tím břicho?

Pokud dítě dělá sklapovačky, tedy zvedá hlavičku vleže na zádech, případně se chce takto dostat do sedu, vypovídá to o porušené souhře břišních svalů a omezení rotací páteře. Tento způsob posazování není přirozený, dítě se má dostat do sedu z polohy na boku, nebo z polohy na 4. Vždy tedy přes zapojení šikmých řetězců trupu. Pokud váznou rotace páteře, nemá dítě tuto možnost a musí si vybrat určitý náhradní vzor. Dochází pak k izolované práci přímého břišního svalu bez spolupráce šikmých a hlubokých břišních svalů.


Můj syn se již po narození přetáčel z břicha na záda a ze zad na břicho a teď v pěti měsících to neumí, čím to je?

Otáčení ze zad na břicho se může v plné míře objevovat v 6. měsíci. Ze zad na bok se dítě zvládá točit už v 5. měsíci. Otočka z břicha na záda je až v 8. měsíci. Často vídáme, že se dítě otáčí už v prvních týdnech života. Nejedná se ale o koordinovanou otáčku, je to spíše výraz nestability. Dítě, které nemá vytvořenou stabilní polohu na zádech může přepadávat na oba boky, případně až na bříško. Pokud se otáčí z bříška na záda, nejčastěji to bývá špatnou oporou o horní končetiny. Dítě se buď neopírá vůbec, nebo se od jedné ruky odráží až přepadne.


Pokud si nechám dítě ve 4. týdnu zkontrolovat fyzioterapeutem a všechno bude v pořádku, může se stát, že se to časem zhorší a začne mít z hlediska pohybu problémy?

Vývoj dítěte nelze nikdy s určitostí předpovědět. Na vývoj dítěte působí mnoho faktorů. Proto i u dítěte, které je ve 4 týdnech zcela v pořádku, může dojít ve vývoji k určitým odchylkám. Je proto vhodné motorický vývoj sledovat a sledovat především v tom období, kdy se objevují další funkce. Pravděpodobnost správného vývoje je nicméně vysoká, i když zhoršení může nastat např. vlivem neustálé nepřirozené polohy v autosedačce aj.

 

Zajímá vás, jaké mají zkušenosti s péčí Avete Omne ostatní rodiče?
Podívejte se na naše reference.

Novinky

Naši fyzioterapeuti hostem TV Metropol

Fyzioterapeuti AVETE OMNE byli hostem pořadu Supermáma na TV Metropol. Zhlédněte úvodní povídání, rozhovor a reportáž o fyzioterapii nejmenších kojencůstarších kojenců nebo díl věnovaný Vojtově metodě.

[Více]

Nový článek v OnaDnes

Fyzioterapeuti AVETE OMNE hovořili s redaktorkou časopisu OnaDnes na téma, jak se dívat na fázi lezení u dětí. Celý článek si můžete přečíst zde.

Všechny novinky

 

SPINEZIO fyzioterapie

Praha
Sokolovská 444/118
Tel.: 725 736 026