Neideální psychomotorický vývoj kojenců
Neideální psychomotorický vývoj kojenců z pohledu fyzioterapeuta:
Fyzioterapeut sleduje od narození dítěte postupný rozvoj pohybu a držení těla. Hodnotí, jak se svaly celého těla zapojují do činností a vnímá všechny detaily a souvislosti.
V čem může být problém?
Z mnoha různých důvodů se může stát, že se svaly ve vývoji nezapojují do funkce tak, jak by přirozeně měly. Vzniká tak svalová nerovnováha, která nevede k přirozenému napřímenému držení těla.
Co hrozí, když jej neřešíme?
Ve větší či menší míře hrozí chybné, nevyvážené držení těla a nesprávné formování kostry. Následkem může být asymetrie (úklon hlavy, vychýlení páteře, stoj více na jedné noze) nebo vyhrbená či příliš prohnutá záda.
Co je dobré vidět a sledovat?
Je důležité sledovat proměnlivost ve vývoji. Zda se miminko postupně mění a zdokonaluje ve svém pohybu a v držení těla, zda se na bříšku opírá o ruce a nemá záklon a zda všechny pohyby dělá na obě strany stejně.
Jak můžeme problém řešit?
Cíleným, přesným a pravidelným cvičením i vhodnou stimulací můžeme naučit svaly správně pracovat. Čím dříve začneme, tím lepšího výsledku dosáhneme. Je dobré, může-li fyzioterapeut vidět kojence již po šestinedělí.
Jak vám můžeme pomoci?
Vysvětlíme vám celou problematiku a naučíme vás s miminkem cvičit. Ukážeme vám také, jak dítě držet, chovat, jak si s ním hrát, které polohy jsou vhodné, co rozvíjet a čemu se naopak vyvarovat v každém stupni jeho vývoje.
Zajímá vás, jaké mají zkušenosti s péčí Avete Omne ostatní rodiče?
Podívejte se na naše reference:
Anna Vaníčková
Daniela Krupková
Maria Dvořáková
Světlana Černá a Pavel Michálek
Šárka Nosková