kontakty |reference | fotogalerie | novinky | ceny

 

menu

 

O posilování – je vždy správné?

Ve své praxi, která je zaměřena na řešení bolestivých stavů páteře, se velmi často setkávám s tím, že lidé jsou naučeni cvičit či posilovat, aniž by vnímali funkčnost daného pohybu.  Posilují velmi často standardním způsobem, který se naučili v posilovně, aerobiku nebo jiných volnočasových zájmových aktivitách. Velmi málo lidí pak opravdu dokáže poznat a cítit, že svalová hmota, která při cvičení vzniká, nemá žádný význam pro jejich opravdové zdraví, nebo řekněme „rovná záda“.

Ti lidé paradoxně stále cítí, že „být rovně“ je hodně vysilující a neudrží se v rovném držení přirozeně. Mnohdy se navíc stává to, že si lidé tímto způsobem nevědomky ubližují, protože svojí páteř stále přetěžují.


V praxi takové tělo vypadá tak, že je velmi porušena zejména souhra trupových svalů a to tak, že je v převaze svalstvo povrchové. Jako by slupka ovoce byla velmi tuhá a pod ní se skrývalo něco beztvarého, „bez života“ a bez základního opěrného svalového systému.

Součástí tohoto oslabení je samozřejmě porucha dechového stereotypu, kdy dech je lokalizován převážně v horních partiích hrudníku, je mělký a rychlý. Za tohoto předpokladu jsou krční i bederní část páteře vždy přetěžovány a to bez ohledu na typ zátěže či sportu.

I plavání, které je obecně považováno za zdravý pohyb, nemusí vést k uzdravení ani nemusí být správným příspěvkem ke zdraví.


Pokud pomineme speciální manuální terapii, kterou by fyzioterapeut měl komplexně provést, je důležité v prvé řadě obnovit správný dechový rytmus a vzor. Tím se obnoví součinnosti stabilizačních svalů páteře. Hluboké svaly pak budou zajišťovat držení páteře daleko lépe, než svaly povrchové. Tyto svaly však nejsou vidět. Je proto zapotřebí jim věnovat pozornost, naučit správný pohyb nebo řekněme souhru a to v zásadě odlišně, než když např. posilujeme biceps nebo břišní svaly pomocí sed-lehů.


Tato změna je otázkou přeprogramování softwaru, který je uložen v mozku a může jí dosáhnout každý. Je třeba jí věnovat pozornost a nějaký čas během běžných dní v našem životě.


Pro diagnostiku i pomoc ať už z důvodu preventivního nebo při bolestech zad nás kontaktujte.

Novinky

Naši fyzioterapeuti hostem TV Metropol

Fyzioterapeuti AVETE OMNE byli hostem pořadu Supermáma na TV Metropol. Zhlédněte úvodní povídání, rozhovor a reportáž o fyzioterapii nejmenších kojencůstarších kojenců nebo díl věnovaný Vojtově metodě.

[Více]

Nový článek v OnaDnes

Fyzioterapeuti AVETE OMNE hovořili s redaktorkou časopisu OnaDnes na téma, jak se dívat na fázi lezení u dětí. Celý článek si můžete přečíst zde.

Všechny novinky

 

SPINEZIO fyzioterapie

Praha
Sokolovská 444/118
Tel.: 725 736 026