kontakty |reference | fotogalerie | novinky | ceny

 

menu

 

Důležité mezníky ve vývoji dětí

Základní pohybový vývoj v kojeneckém věku končí samostatnou chůzí a trvá až 1,5 roku. Po té se u dítěte rozvíjí obratnost a pohybová dovednost. Dítě roste a prochází mnoha změnami. Mění se poměr hlavy, trupu a končetin. Dochází k rozvoji svalové síly, rychlosti i vytrvalosti. Na dítě působí mnoho vlivů (škola, sport, prostředí ve kterém vyrůstá...)

Vývoj nožní klenby začíná v okamžiku, kdy se dítě postaví a začíná chodit. Trvá minimálně do tří let.

Vývoj hrubé motoriky je ukončen ve 4 letech, kdy dítě zvládá běh, udrží se déle ve stoji na jedné dolní končetině, skáče atd.

Vývoj jemné motoriky se považuje za ukončený okolo 6. roku, kdy je mozek plně vyzrálý. Dítě má pak předpoklady pro psaní, dokáže se delší dobu soustředit a má tedy schopnosti na to zvládat školní docházku.

Období nástupu do školy je často spojeno s první růstovou akcelerací. Dítě se setkává se statickou zátěží sedu a s nošením učiva. Je třeba hledat rovnováhu mezi odpočinkem a dostatkem vhodné pohybové aktivity.

Období dospívání je dobou dokončování růstu a formování postavy. Konec růstu u dívek je přímo vázán na hormonální změny v organismu. Kostní růst je pak ukončen většinou 2 roky od první menstruace. Chlapci rostou déle, do 18 až 19 let. Po ukončení kostního růstu se u nich ještě formuje svalová soustava.

 

Nejste si jisti, zda vývoj vašeho dítěte probíhá správně?

Rádi vám poradíme.

 

Novinky

Naši fyzioterapeuti hostem TV Metropol

Fyzioterapeuti AVETE OMNE byli hostem pořadu Supermáma na TV Metropol. Zhlédněte úvodní povídání, rozhovor a reportáž o fyzioterapii nejmenších kojencůstarších kojenců nebo díl věnovaný Vojtově metodě.

[Více]

Nový článek v OnaDnes

Fyzioterapeuti AVETE OMNE hovořili s redaktorkou časopisu OnaDnes na téma, jak se dívat na fázi lezení u dětí. Celý článek si můžete přečíst zde.

Všechny novinky

 

SPINEZIO fyzioterapie

Praha
Sokolovská 444/118
Tel.: 725 736 026