kontakty |reference | fotogalerie | novinky | ceny

 

menu

 

Jak probíhá pohybový vývoj miminka

Pohybový vývoj probíhá u dětí automaticky na základě vrozených programů řízených centrální nervovou soustavou. Dítě tak prochází v 1. roce života jednotlivými vývojovými stupni. Nezáleží tolik na rychlosti vývoje, důležitá je kvalita a výsledná svalová koordinace.

 

V prvních 3 měsících vývoje se dítě musí nejprve stabilizovat v poloze na zádech i na břiše. Z polohy na zádech se pak rozvíjí úchop, v poloze na břiše opora o předloktí.

V období mezi 4. a 6. měsícem vidíme u dítěte úchop přes střední čáru a otáčení ze zad na bříško. Na konci období se v poloze na břiše dítě zvedá do opory na dlaně.

V dalším období mezi 7. a 9. měsícem se dítě pohybuje vpřed. Důležité je lezení po čtyřech.

Mezi 10. a 12. měsícem se dítě zvedá do vertikální polohy, postavuje se u opory a začíná chodit.

 

Vývoj nožní klenby začíná v okamžiku, kdy se dítě postaví a začíná chodit. Trvá minimálně do tří let.
Vývoj hrubé motoriky je ukončen ve 4 letech, kdy dítě zvládá běh, udrží se déle ve stoji na jedné dolní končetině, skáče atd.
Vývoj jemné motoriky považuje za ukončený okolo 6. roku, kdy je mozek plně vyzrálý. Dítě má pak předpoklady pro psaní, dokáže se delší dobu soustředit a má tedy schopnosti na to zvládat školní docházku.


Nejste si jisti, zda vývoj vašeho miminka probíhá správně?

Rádi vám poradíme.

 

Novinky

Naši fyzioterapeuti hostem TV Metropol

Fyzioterapeuti AVETE OMNE byli hostem pořadu Supermáma na TV Metropol. Zhlédněte úvodní povídání, rozhovor a reportáž o fyzioterapii nejmenších kojencůstarších kojenců nebo díl věnovaný Vojtově metodě.

[Více]

Nový článek v OnaDnes

Fyzioterapeuti AVETE OMNE hovořili s redaktorkou časopisu OnaDnes na téma, jak se dívat na fázi lezení u dětí. Celý článek si můžete přečíst zde.

Všechny novinky

 

SPINEZIO fyzioterapie

Praha
Sokolovská 444/118
Tel.: 725 736 026