kontakty |reference | fotogalerie | novinky | ceny

 

menu

 

Vojtova metoda

Kdo byl Prof. MUDr. Václav Vojta?

Prof. MUDr. Václav Vojta byl český lékař, který se specializoval na dětskou neurologii. Zabýval se vyšetřováním a terapií dětských pacientů. Dnešní lékaři využívají jeho vyšetřovací metody a včasnou diagnostiku. Je autorem vlastní léčebné terapeutické metody reflexní lokomoce, se kterou fyzioterapeuté pracují v mnoha státech světa.

Václav Vojta se narodil v r. 1917 v Čechách. Po válce, v r. 1948, ukončil studia na lékařské fakultě a nastoupil jako asistent na neurologické klinice v Praze u profesora Kamila Hennera. Od r. 1956 vedl oddělení dětské neurologie na klinice Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1961–1968 přednášel na seminářích o hybných poruchách kojenců, dětí a mladistvých. V r. 1968 odešel do emigrace a působil na klinice v Kolíně. Od r. 1975 pak pracoval v dětském centru v Mnichově. Od května 1990 jezdil opět do České republiky, kde přednášel na mnoha seminářích i konferencích a vedl kurzy. Byl plně rehabilitován a obdržel profesorský titul. Zemřel 12. 9. 2000 po krátké těžké nemoci.


Jak vznikla jeho metoda?

Od roku 1954 působil doktor Vojta v dětské léčebně v Železnici u Jičína. Pozoroval pohybově handicapované děti a často mluvil s jejich matkami. Na základě svých neurologických znalostí a těchto zkušeností začal vyvíjet systém reflexní lokomoce.


Pro koho můžeme metodu využít?

V naší společnosti je zažitá mylná představa, že Vojtova metoda je jen pro kojence a handicapované děti. Protože tato technika využívá vrozené pohybové vzory, které máme všichni v mozku zakódovány, nemá metoda věkové omezení a lze ji využít pro děti i dospělé.


Je cvičení bolestivé? Proč děti pláčou?

Při terapii Vojtovou metodou je třeba, aby cvičený jedinec setrval v určité přesné poloze. Tlakem na konkrétní body terapeut (rodič) působí na centrální nervový systém, přes který se aktivuje zvolený pohybový program. Postupně se tak svaly celého těla zapojí do činnosti, což dotyčný vnímá jako napětí, tlak, brnění, apod. Staršímu dítěti i dospělému tuto situaci vysvětlíme. Dítě v kojeneckém věku vnímá projevy terapie jako nepříjemné, neví, co se s ním děje, a proto reaguje pláčem. Bolesti může pociťovat pouze člověk (jakéhokoliv věku), který má závažné poškození tělesného aparátu.


Co potřebují vědět rodiče, kteří cvičí se svým dítětem?

Jedna z výhod Vojtovy metody spočívá v tom, že rodič může být terapeutem pro své dítě. K tomu potřebuje být dobře veden zkušeným fyzioterapeutem. Při využití vrozených pohybových vzorů je v základu metoda velmi jednoduchá, ale v detailech značně náročná. Terapeut rodiče seznámí s problémem, který je potřeba řešit. Jednoduchým a srozumitelným způsobem vysvětlí základy terapie. Poté terapeut zvolí konkrétní vzor, naučí rodiče, jak nastavit výchozí polohu, jak působit na konkrétní body a jakou reakci na toto působení má rodič sledovat. Pro rodiče je toto vše nelehká situace, a aby ji dobře zvládl, potřebuje pracovat s jistotou. Při pravidelných kontrolách pak terapeut upravuje detaily cvičení podle vývoje dítěte i potřeb rodiče.

 

Zkušenosti rodičů s Vojtovou metodou: Maria Dvořáková

Novinky

Naši fyzioterapeuti hostem TV Metropol

Fyzioterapeuti AVETE OMNE byli hostem pořadu Supermáma na TV Metropol. Zhlédněte úvodní povídání, rozhovor a reportáž o fyzioterapii nejmenších kojencůstarších kojenců nebo díl věnovaný Vojtově metodě.

[Více]

Nový článek v OnaDnes

Fyzioterapeuti AVETE OMNE hovořili s redaktorkou časopisu OnaDnes na téma, jak se dívat na fázi lezení u dětí. Celý článek si můžete přečíst zde.

Všechny novinky

 

SPINEZIO fyzioterapie

Praha
Sokolovská 444/118
Tel.: 725 736 026