kontakty |reference | fotogalerie | novinky | ceny

 

menu

 

Dysplasie kyčelních kloubů u kojenců

Dysplasie kyčlí z pohledu fyzioterapeuta:

U všech narozených děti lékaři ortopedi v naší republice pečlivě sledují správnost vývoje kyčelních kloubů. Zjistí-li lékaři nějaký nedostatek doporučí široké balení. Při výraznějším problému předepisují pro kojence dečky nebo různé polohovací aparáty. Vyšetření ortopeda a jeho léčebný postup má vždy prioritu. Fyzioterapeut sleduje celkový pohybový vývoj a vliv korekčního nastavení kyčlí na rozvoj svalové aktivity.


V čem může být problém?

Od narození probíhá u kojenců automaticky řízený rozvoj svalové soustavy. Na správné zapojení svalů do činnosti má vliv výchozí poloha. Při nutnosti používání např. dečky se mění společně s postavením kyčlí i nastavení pánve. Tím je ovlivněn rozvoj činnosti zejména břišních svalů. Kyčelní klouby se vyvíjejí dobře, ale ne vždy se správně zapojí do funkce všechny svaly.


Co hrozí, když jej neřešíme?

Na správné funkci břišních svalů je závislé kvalitně vzpřímené držení těla.  Podle naší zkušenosti se rodí děti, které mají vrozenou, třeba jen lehkou odchylku svalové koordinace. Pokud dítě musí nosit např. dečku, může dojít k součtu obou nedostatků. Kyčelní klouby se po čase již vyvíjejí dobře, ale pánev se nedostává do potřebného sklopení a břišní stěna není pevná. Současně dochází k většímu prohnutí bederní páteře. Do budoucna pak hrozí bolesti zad. Navíc tento stav v budoucnu opět není výhodný pro kyčelní klouby.


Co je dobré vidět a sledovat?

Musíme-li u dítěte využít široké balení pro zdárný vývoj kyčlí, je dobré sledovat, jak se vyvíjí celkové pohybové dovednosti. Všímáme si hlavně postavení pánve a pozorujeme rozvoj opory a vzpřimování v poloze na bříšku.  Musíme-li použít dečku nebo třmínky pro výraznější problém kyčlí, dochází k omezení pohyblivosti dítěte a o to více je třeba dítěti pomoci.


Jak můžeme problém řešit?

Cíleným cvičením můžeme u dětí zlepšit svalovou koordinaci a zároveň i pracovat na zpevnění svalů v oblasti kyčelních kloubů. Cvičíme krátce a nejlépe v době přebalování a mytí, kdy se na chvíli odkládají korekční nastavení plenou, dečkou či jinou pomůckou.


Jak vám můžeme pomoci?

Vyšetříme vaše dítě a provedeme rozbor pohybového vývoje. Vše vám vysvětlíme v souvislostech a zdůrazníme, co podporovat a co není pro dítě vhodné. Naučíme vás cílenému cvičení, které vede k celkové nápravě. Terapii při kontrolách dle potřeby a vývoje upravujeme. Ukážeme vám, i jak dítě lépe chovat a co stimulovat hrou.

 

Zajímá vás, jaké mají zkušenosti s péčí Avete Omne ostatní rodiče?
Podívejte se na naše reference.


Má vaše miminko problémy s kyčlemi?
Objednejte mu vyšetření.

 

Novinky

Naši fyzioterapeuti hostem TV Metropol

Fyzioterapeuti AVETE OMNE byli hostem pořadu Supermáma na TV Metropol. Zhlédněte úvodní povídání, rozhovor a reportáž o fyzioterapii nejmenších kojencůstarších kojenců nebo díl věnovaný Vojtově metodě.

[Více]

Nový článek v OnaDnes

Fyzioterapeuti AVETE OMNE hovořili s redaktorkou časopisu OnaDnes na téma, jak se dívat na fázi lezení u dětí. Celý článek si můžete přečíst zde.

Všechny novinky

 

SPINEZIO fyzioterapie

Praha
Sokolovská 444/118
Tel.: 725 736 026