kontakty |reference | fotogalerie | novinky | ceny

 

menu

 

Vrozené deformity pohybového aparátu

V čem může být problém?

Vlivem většinou těžko zjistitelných faktorů se může dítě narodit s různými vývojovými vadami. Nejvíce zkušeností máme s vadami nohou (např. pes equinovarus nebo pes calcaneovalgus), s vrozenými vadami kyčelních kloubů (dysplazie kyčlí více v samostatné kapitole), s deformitami hrudníku (pectum excavatum nebo pectus carinatus), vadami na páteři (skolióza, kyfóza hrudní, hyperlordóza bederní – více v samostatných kapitolách), s chybějícími nebo polovičními obratli na páteři, s nedorostlými kostmi končetin.


Vrozené deformity z pohledu fyzioterapeuta:

Základní léčbu v těchto případech provádí lékař ortoped, který pracuje konzervativně nebo operativně. Fyzioterapeut pracuje se svalovou soustavou, která drží a pohybuje kostrou. Sleduje vývoj a správnost pohybových dovedností. Pro dítě je vždy přínosná spolupráce lékaře a fyzioterapeuta.


Co hrozí, když problém neřešíme?

Každá vrozená deformita má vliv na celkový vývoj dítěte a je nutno jí řešit. Jestliže ortoped např. koriguje postavení končetin, je třeba, aby svaly dobře držely nově „opravené“ místo. Pokud ale svaly nepracují, není nic, co by kostru drželo a stav se může opět zhoršit. Navíc může dojít k deformitě dalších částí těla vlivem přetížení v nesprávné poloze (při posunu těžiště mimo osu). Důležité je začít s léčbou co nejdříve, tzn. ihned po narození (např. u vrozených vad dolních končetin), co nejdříve po lékařském zákroku (po sádrování nebo operaci) nebo po objevení problému a stanovení diagnózy (např. u skolióz).


Co je dobré vidět a sledovat?

Je dobré sledovat nejen vrozenou konkrétní deformitu, ale i její vliv na celkové držení těla. To vše v souvislostech s vývojem a růstem dítěte.


Jak můžeme problém řešit?

Po zhodnocení celkového stavu, můžeme pracovat na dosažení maximálních funkčních schopností a trénujeme i kompenzační mechanismy. Cíleným vybraným cvičením navozujeme lepší svalovou koordinaci jak v oblasti deformity, tak na  celém těle. Sledujeme růst a vývoj dítěte a dle potřeby terapii upravujeme.


Jak vám můžeme pomoci?

Rozebereme s vámi celou problematiku v souvislostech. Zodpovíme vaše dotazy. Naučíme vás cílenému cvičení i manipulaci s dítětem. Povedeme vás v úpravě jednotlivých denních činností. Poradíme, jak a čím doplnit základní léčbu. Využijeme různé rehabilitační techniky i stimulaci hrou. Při kontrolách upravíme terapii dle potřeb dítěte i dle růstu a celkového vývoje. V každém věku dítěte vám doporučíme co dělat a čeho se naopak vyvarovat.

 

Zajímá vás, jaké mají zkušenosti s péčí Avete Omne ostatní rodiče?
Podívejte se na naše reference.


Objednejte své miminko na vyšetření.

 

Novinky

Naši fyzioterapeuti hostem TV Metropol

Fyzioterapeuti AVETE OMNE byli hostem pořadu Supermáma na TV Metropol. Zhlédněte úvodní povídání, rozhovor a reportáž o fyzioterapii nejmenších kojencůstarších kojenců nebo díl věnovaný Vojtově metodě.

[Více]

Nový článek v OnaDnes

Fyzioterapeuti AVETE OMNE hovořili s redaktorkou časopisu OnaDnes na téma, jak se dívat na fázi lezení u dětí. Celý článek si můžete přečíst zde.

Všechny novinky

 

SPINEZIO fyzioterapie

Praha
Sokolovská 444/118
Tel.: 725 736 026