kontakty |reference | fotogalerie | novinky | ceny

 

menu

 

Hyperkyfóza hrudní páteře (kulatá záda)

Hyperkyfóza hrudní páteře z pohledu fyzioterapeuta:

Fyzioterapeut sleduje kvalitu držení těla, svalovou koordinaci i pohybové aktivity dětí. Některé děti mají kulatá záda, viditelná nejvíce v sedu. Většinou je to vliv ochablého, vadného držení těla. Zvýšená kyfóza hrudní, tedy nahrbení hrudní páteře, ale může být výraznější chyba, která se promítá do celkového držení těla i do způsobu pohybu dítěte.

 

V čem může být problém?

Vlivem více faktorů může u dítěte dojít k výraznější nerovnováze svalů přední a zadní strany trupu. Zepředu se zkracují svaly prsní a vzadu ochabují a nepracují vzpřimovače páteře a svaly v oblasti lopatek. Zvýšené ohnutí hrudní páteře je většinou spojeno s předsunem hlavy a větším prohnutím bederní páteře. V dospívání může být vznik hyperkyfózy způsoben také Scheuermannovou chorobou, kdy dochází k dočasnému odvápnění obratlových těl.

 

Co hrozí, když jej neřešíme?

Hlavním hrozícím problémem do budoucna jsou bolesti zad. V průběhu růstu může dojít k nárůstu problematiky, kdy dochází až k přestavbě tvaru obratlů (zejména u Scheuermannovy choroby). Po dokončení růstu pak zůstává páteř v trvalém zakřivení. Neřešené nahrbení páteře má vliv na celkové držení těla i na zatížení kloubů zejména dolních končetin. V neposlední řadě pak deformita ovlivňuje i dýchání.

 

Co je dobré vidět a sledovat?

U dětí v průběhu růstu a dospívání je vždy dobré pozorovat jejich držení těla v sedu, stoji, v chůzi i v   pohybu. Zvýšenou kyfózu hrudní uvidíme nejlépe, podíváme-li se ze strany na předkloněné dítě. Páteř zde netvoří přirozený a plynulý celkový oblouk, ale je nahrbena v hrudní části.

 

Jak můžeme problém řešit?

Páteř můžeme korigovat po dobu růstu pravidelným každodenním cvičením, které je přesně zvoleno pro konkrétní dítě a které vede k napřímení páteře a k vyrovnání svalové nerovnováhy. Cvičení nemusí být časově náročné, rozhodující je pravidelnost a častost. Důležitou roli hraje i výběr pohybové aktivity.

 

Jak vám můžeme pomoci?

Vysvětlíme vám – a přiměřeně i dítěti – celou problematiku a všechny souvislosti. Naučíme vás, jak přesně cvičit a jak korigovat držení těla. Budeme kontrolovat přesnost cvičení a upravovat jej dle potřeby v průběhu růstu a dospívání dítěte. Doporučíme vám, jak nastavit denní režim a jak opravovat nesprávné návyky. Poradíme vám i s výběrem vhodné pohybové aktivity.

 

Zajímá vás, jaké mají zkušenosti s péčí Avete Omne ostatní rodiče?
Podívejte se na naše reference.

Trpí vaše dítě hyperkyfózou? Objednejte mu vyšetření.

Novinky

Naši fyzioterapeuti hostem TV Metropol

Fyzioterapeuti AVETE OMNE byli hostem pořadu Supermáma na TV Metropol. Zhlédněte úvodní povídání, rozhovor a reportáž o fyzioterapii nejmenších kojencůstarších kojenců nebo díl věnovaný Vojtově metodě.

[Více]

Nový článek v OnaDnes

Fyzioterapeuti AVETE OMNE hovořili s redaktorkou časopisu OnaDnes na téma, jak se dívat na fázi lezení u dětí. Celý článek si můžete přečíst zde.

Všechny novinky

 

SPINEZIO fyzioterapie

Praha
Sokolovská 444/118
Tel.: 725 736 026