Periferní paréza
Periferní paréza z pohledu fyzioterapeuta:
K periferní paréze neboli chabé obrně dochází při poškození nebo přerušení nervů, což se projevuje částečnou ztrátou pohybu v dané oblasti. Poškozený nerv nevede informaci ke svalu. Sval, který nepracuje, slábne. Fyzioterapeut sleduje nejen paretickou část, ale i sekundární projevy, tzn. poruchu celkové svalové rovnováhy a držení těla.
S jakými parézami máme zkušenosti?
Větší zkušenost máme s poporodní parézou brachiálního plexu, kdy dochází v průběhu porodu k mechanickému poškození nervové pleteně v oblasti krku (takové kojence máme v péči již týden po narození). U dětí předškolního i školního věku jsme dosáhli dobrých výsledků u poúrazového poškození nervů v oblasti ramene (např. po pádu z kola nebo na lyžích) nebo při přerušení nervů na zápěstí (n. radiális, např. po řezném poranění sklem). Na dolních končetinách pracujeme nejčastěji s parézou nervu, který ovládá zdvih chodidla (n. peroneus , např. při zlomeninách dolních končetin na lyžích).
V čem může být problém?
Paréza je výrazným omezením v životě dítěte. Kromě ztráty pohybu má dítě i změněnou citlivost na dotek a může mít i psychické problémy vyrovnat se se situací. Poškození nervu je dočasné a je třeba určitý čas, než se nervová tkáň zregeneruje a nerv obnoví svojí činnost ve svalu. Cílem fyzioterapeuta je urychlit hojení a dle možností zkrátit dobu léčby.
Co hrozí, když jej neřešíme?
Svaly, které ztratily své nervové zásobení, nepracují, ochabují a zkracují se. Svaly protilehlé, které pracují normálně, ale nemají protitah, přetahují např. kosti končetiny na svojí stranu a vytváří náhradní pohybové stereotypy. Prohlubuje se tak svalová nerovnováha, která poté, kdy poškozený nerv doroste a obnoví svou činnost, značně komplikuje situaci, prodlužuje dobu léčby a v některých případech i omezuje uzdravení.
Co je dobré vidět a sledovat?
Je třeba vycházet z konkrétního nálezu nebo způsobu operace a typu poranění. Např. při poškození nervu v oblasti ramene je pak třeba pečlivě zhodnotit omezený pohyb v poškozené (ochrnuté) oblasti, náhradní pohyb horní končetiny i vliv na posun těžiště a celkově změněné držení těla.
Jak můžeme problém řešit?
U všech poškození nervů je rozhodující čas! Stará zranění s fixovanými změnami se řeší velmi obtížně. Dítě navíc roste a vyvíjí se. Čím dříve můžeme začít s terapií, tím lepšího výsledku můžeme dosáhnout. Nejprve zhodnotíme celou situaci. Pracujeme postupně dle možností konkrétní situace na ochrnuté oblasti i na svalech zdánlivě nesouvisejících. Využíváme kombinaci rehabilitačních technik. Pracujeme šetrně a cíleně.
Jak vám můžeme pomoci?
Vyšetříme vaše dítě a provedeme rozbor celé problematiky. Vysvětlíme vše vám, rodičům, a přiměřeně i dítěti. Cíleně pracujeme na obnově ztracené svalové funkce a na urychlení hojení nervové tkáně. Naučíme vás, jak pracovat s dítětem doma. Vybereme cvičení, které vede k celkové nápravě a které je dítě schopné zvládnout. Doporučíme, čím hojení podpořit, a vysvětlíme, co naopak nedělat. Terapii při kontrolách dle potřeby a vývoje upravujeme.
Zajímá vás, jaké mají zkušenosti s péčí Avete Omne ostatní rodiče?
Podívejte se na naše reference.