kontakty |reference | fotogalerie | novinky | ceny

 

menu

 

Periferní paréza

Periferní paréza z pohledu fyzioterapeuta:

K periferní paréze neboli chabé obrně dochází při poškození nebo přerušení nervů, což se projevuje částečnou ztrátou pohybu v dané oblasti. Poškozený nerv nevede informaci ke svalu. Sval, který nepracuje, slábne. Fyzioterapeut sleduje nejen paretickou část, ale i sekundární projevy, tzn. poruchu celkové svalové rovnováhy a držení těla.

 

S jakými parézami máme zkušenosti?

Větší zkušenost máme s poporodní parézou brachiálního plexu, kdy dochází v průběhu porodu k mechanickému poškození nervové pleteně v oblasti krku (takové kojence máme v péči již týden po narození). U dětí předškolního i školního věku jsme dosáhli dobrých výsledků u poúrazového poškození nervů v oblasti ramene (např. po pádu z kola nebo na lyžích) nebo při přerušení nervů na zápěstí (n. radiális, např. po řezném poranění sklem). Na dolních končetinách pracujeme nejčastěji s parézou nervu, který ovládá zdvih chodidla (n. peroneus , např. při zlomeninách dolních končetin na lyžích).

 

V čem může být problém?

Paréza je výrazným omezením v životě dítěte. Kromě ztráty pohybu má dítě i změněnou citlivost na dotek a může mít i psychické problémy vyrovnat se se situací. Poškození nervu je dočasné a je třeba určitý čas, než se nervová tkáň zregeneruje a nerv obnoví svojí činnost ve svalu. Cílem fyzioterapeuta je urychlit hojení a dle možností zkrátit dobu léčby.

 

Co hrozí, když jej neřešíme?

Svaly, které ztratily své nervové zásobení, nepracují, ochabují a zkracují se. Svaly protilehlé, které pracují normálně, ale nemají protitah, přetahují např. kosti končetiny na svojí stranu a vytváří náhradní pohybové stereotypy. Prohlubuje se tak svalová nerovnováha, která poté, kdy poškozený nerv doroste a obnoví svou činnost, značně komplikuje situaci, prodlužuje dobu léčby a v některých případech i omezuje uzdravení.

 

Co je dobré vidět a sledovat?

Je třeba vycházet z konkrétního nálezu nebo způsobu operace a typu poranění. Např. při poškození nervu v oblasti ramene je pak třeba pečlivě zhodnotit omezený pohyb v poškozené (ochrnuté) oblasti, náhradní pohyb horní končetiny i vliv na posun těžiště a celkově změněné držení těla.

 

Jak můžeme problém řešit?

U všech poškození nervů je rozhodující čas! Stará zranění s fixovanými změnami se řeší velmi obtížně. Dítě navíc roste a vyvíjí se. Čím dříve můžeme začít s terapií, tím lepšího výsledku můžeme dosáhnout. Nejprve zhodnotíme celou situaci. Pracujeme postupně dle možností konkrétní situace na ochrnuté oblasti i na svalech zdánlivě nesouvisejících. Využíváme kombinaci rehabilitačních technik. Pracujeme šetrně a cíleně.

 

Jak vám můžeme pomoci?

Vyšetříme vaše dítě a provedeme rozbor celé problematiky. Vysvětlíme vše vám, rodičům, a přiměřeně i dítěti. Cíleně pracujeme na obnově ztracené svalové funkce a na urychlení hojení nervové tkáně. Naučíme vás, jak pracovat s dítětem doma. Vybereme cvičení, které vede k celkové nápravě a které je dítě schopné zvládnout. Doporučíme, čím hojení podpořit, a vysvětlíme, co naopak nedělat. Terapii při kontrolách dle potřeby a vývoje upravujeme.

 

Zajímá vás, jaké mají zkušenosti s péčí Avete Omne ostatní rodiče?
Podívejte se na naše reference.

Objednejte svému dítěti vyšetření.

Novinky

Naši fyzioterapeuti hostem TV Metropol

Fyzioterapeuti AVETE OMNE byli hostem pořadu Supermáma na TV Metropol. Zhlédněte úvodní povídání, rozhovor a reportáž o fyzioterapii nejmenších kojencůstarších kojenců nebo díl věnovaný Vojtově metodě.

[Více]

Nový článek v OnaDnes

Fyzioterapeuti AVETE OMNE hovořili s redaktorkou časopisu OnaDnes na téma, jak se dívat na fázi lezení u dětí. Celý článek si můžete přečíst zde.

Všechny novinky

 

SPINEZIO fyzioterapie

Praha
Sokolovská 444/118
Tel.: 725 736 026