kontakty |reference | fotogalerie | novinky | ceny

 

menu

 

Bolesti zad u dětí

Bolesti zad u dětí z pohledu fyzioterapeuta:

V současné době se stále více setkáváme s bolestmi zad již v dětském věku. Fyzioterapeut sleduje kvalitu pohybového vývoje, držení těla, svalovou koordinaci i pohybové aktivity dětí v závislosti na věku a růstu.

 

V čem může být problém?

Příčinu vidíme již u kojenců při neideálním pohybovém vývoji, jehož výsledkem je vadné držení těla. K tomu se přidává sedavý způsob života dnešních lidí a celkový životní styl. Některé dítě v kojeneckém věku neprojde kvalitně jednotlivými vývojovými stupni (opora, otáčení, lezení,…), navíc je třeba předčasně posazováno, nemá pak dobře vyvinutou svalovou koordinaci a kostra není držena ve vzpřímené poloze. Má-li toto dítě v předškolním a hlavně ve věku školním nedostatek vhodného pohybu dochází k chabému (zborcenému) držení páteře, následně k útlaku a dráždění nervů a výsledkem jsou bolesti zad, případně i hlavy a dalších oblastí. Chybou bývá i přetížení dítěte nadměrným pohybem při předčasném výkonnostním sportu, zejména s asymetrickou zátěží.

 

Co hrozí, když jej neřešíme?

Dnešní dospělí často řeší bolesti různými útlumovými léky bez odstranění příčiny bolestí. Neřešíme-li příčinu bolestí u dětí, může docházet v průběhu růstu ke zhoršení celkového stavu. Na páteři může docházet k deformitám, mění se i klouby zejména na dolních končetinách a bolesti se stupňují. Kvalita života může být v budoucnu výrazněji omezena.

 

Co je dobré vidět a sledovat?

Je dobré sledovat kvalitu vývoje pohybového aparátu již od narození. V průběhu růstu pak pozorujeme držení těla, zejména v době růstové akcelerace nebo v období dospívání (zejména u dívek). Od malička vedeme dítě v přiměřeným pohybovým aktivitám a pozorujeme vliv pohybu a sportu na držení těla.

 

Jak můžeme problém řešit?

U každého dítěte již od narození můžeme pravidelným cvičením a přiměřenou pohybovou aktivitou korigovat konkrétní nedostatky. Pracuje-li celý pohybový aparát dobře, nedochází k útlaku nervů a nedostaví se bolesti zad. Když už se bolesti objeví, můžeme odhalit jejich příčinu a začít pracovat na jejím odstranění. Zlepšením svalové koordinace můžeme opravit držení těla. Kostru lze tvarovat po dobu růstu.

 

Jak vám můžeme pomoci?

Rozebereme s vámi celou problematiku a vysvětlíme vám souvislosti. Je-li příčina bolestí opravdu ve svalové nerovnováze (nejedná-li se o bolesti z důvodu nějakého interního onemocnění), najdeme příčinu a začneme pracovat na jejím odstranění. Vybereme cílené cvičení vhodné pro vaše dítě s ohledem na jeho věk, konkrétní nedostatek i další okolnosti. Poradíme vám co upravit v denním režimu dítěte. Doporučíme vhodnou doplňkovou pohybovou aktivitu. Zodpovíme vaše otázky.

 

Zajímá vás, jaké mají zkušenosti s péčí Avete Omne ostatní rodiče?
Podívejte se na naše reference.

 

Trápí vaše dítě bolesti zad? Objednejte mu vyšetření.

Novinky

Naši fyzioterapeuti hostem TV Metropol

Fyzioterapeuti AVETE OMNE byli hostem pořadu Supermáma na TV Metropol. Zhlédněte úvodní povídání, rozhovor a reportáž o fyzioterapii nejmenších kojencůstarších kojenců nebo díl věnovaný Vojtově metodě.

[Více]

Nový článek v OnaDnes

Fyzioterapeuti AVETE OMNE hovořili s redaktorkou časopisu OnaDnes na téma, jak se dívat na fázi lezení u dětí. Celý článek si můžete přečíst zde.

Všechny novinky

 

SPINEZIO fyzioterapie

Praha
Sokolovská 444/118
Tel.: 725 736 026