kontakty |reference | fotogalerie | novinky | ceny

 

menu

 

Skolióza

Co je skolióza?

Páteř člověka je v pohledu ze strany zakřivena do prohnutí a vyhrbení. Toto esovité zakřivení je správné. V pohledu zezadu je zdravá páteř rovná. Pokud tomu tak není a páteř je vychýlena do strany, mluvíme o skoliotickém držení nebo o skolióze. Skolióza je narozdníl od nefixovaného skoliotického držení závažná strukturální vada.

 

Skolióza z pohledu fyzioterapeuta:

Skolióza je vada, při které se páteř vybočuje do jednoho, dvou nebo více oblouků. Současně dochází k rotaci páteře, což lze nejlépe pozorovat v předklonu. Toto zakřivení páteře se v&nsp;pohybu téměř nemění a nelze je ve stoji okamžitě vyrovnat. Fyzioterapeut může skoliózu léčit po dobu růstu, tzn. než se páteř definitivně zpevní. Terapeut také sleduje vliv zakřivení páteře na celkové držení těla i na jeho pohyblivost.

 

V čem může být  problém?

U některých dětí dochází (většinou z neznámého důvodu) během růstu ke stranové nerovnováze svalů trupu. Vlivem nerovnoměrného tahu zejména hlubokých krátkých rotátorů se páteř vychyluje do strany a stáčí se do rotace. Ojediněle je skolióza způsobena změnou tvaru kostí (např. vrozenou vadou obratlů, pánve nebo kyčelních kloubů).

 

Co hrozí, když jej neřešíme?

Během růstu hrozí zhoršování zakřivení páteře. Následně pak může dojít k deformitám jednotlivých obratlů, hrudníku i kloubů, zejména dolních končetin. Po dokončení růstu zůstává páteř trvale v zakřivení, které se postupně vytvořilo. V dospělosti hrozí bolesti (především zad), kterými děti většinou netrpí.

 

Co je dobré vidět a sledovat?

Je dobré prohlédnout stojící dítě hlavně ze zádové strany a porovnat obě poloviny těla. Nejvíce je pak vidět v předklonu. U skolióz je jeden svalový val podél páteře výše a druhý níže, což je dáno rotací páteře. Nejvíce jsou skoliózou ohroženy dívky v době dospívání. U chlapců je riziko zejména v době rychlého růstu.

 

Jak můžeme problém řešit?

Páteř můžeme korigovat po dobu růstu pravidelným každodenním cvičením, které je přesně a cíleně zvoleno pro konkrétní dítě a vede k napřímení páteře a k vyrovnání svalové nerovnováhy. Cvičení nemusí být časově náročné, rozhodující je pravidelnost a častost. Důležitou roli hraje i výběr pohybové aktivity a vyvarování se nepřiměřené a jednostranné zátěže.

 

Jak vám můžeme pomoci?

Rodičům a přiměřeně i dítěti vysvětlíme celou problematiku a všechny souvislosti. Naučíme vás, jak přesně cvičit. Budeme kontrolovat přesnost cvičení a upravovat vše dle potřeby v průběhu růstu a dospívání. Poradíme vám, jak upravit denní režim a jak opravovat nesprávné návyky. Doporučíme i vhodnou pohybovou aktivitu.

 

Zajímá vás, jaké mají zkušenosti s péčí Avete Omne ostatní rodiče?
Podívejte se na naše reference.

Trpí vaše dítě skoliózou? Objednejte mu vyšetření.

Novinky

Naši fyzioterapeuti hostem TV Metropol

Fyzioterapeuti AVETE OMNE byli hostem pořadu Supermáma na TV Metropol. Zhlédněte úvodní povídání, rozhovor a reportáž o fyzioterapii nejmenších kojencůstarších kojenců nebo díl věnovaný Vojtově metodě.

[Více]

Nový článek v OnaDnes

Fyzioterapeuti AVETE OMNE hovořili s redaktorkou časopisu OnaDnes na téma, jak se dívat na fázi lezení u dětí. Celý článek si můžete přečíst zde.

Všechny novinky

 

SPINEZIO fyzioterapie

Praha
Sokolovská 444/118
Tel.: 725 736 026